Archive

Itali, mbyten në lumin ‘Po’ dy vogëlushe shqiptare

Dy vajza të mitura me origjinë shqiptare janë mbytur sot në lumin ‘Po’, në provincën Breme Lomellina, në Pavia. Mediat italiane bëjnë të ditur se dy vajzat e vogla, 10

Hyrja e Kroacisë në BE, Rama në darkën e madhe

Në ceremoninë e organizuar me rastin e anëtarësimit të Kroacisë në Bashkimin Europian, ka qenë i pranishëm edhe kreu i Partisë Socialiste, Edi Rama. Kryesocialisti e ka përshkruar atmosferën e

Zgjedhjet, Oketa: Mbijetuan ata që u përshtatën më shumë

Në një postim në rrjetin social “Facebook” , Gazmend Oketa, kandidati për deputet i FRD-së në zgjedhjet e 23 qershorit, ka falenderuar votuesit shqiptarë e veçanërisht 30 mijë qytetarët që

Haradinaj: VV në rrugë të gabuar

Në Kuvendin e Punës së AAK-së në Prizren, kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka “sulmuar” sërish Lëvizjen Vetëvendosje duke thënë se kjo parti është në rrugë

Obama viziton burgun ku Mandela kreu dënimin

Në kuadër të turneut të tij afrikan, shefi i Shtëpisë së Bardhë Barack Obama, bashkëshortja e tij Michelle si dhe dy vajzat e tij kanë hyrë në burgun Robben Island

Hoxhaj: Me Merkiç biseduam për të ardhmen evropiane

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj ka shkruar në rrjetet sociale se ka biseduar me ministrin serb Ivan Merkiç për çështje politike që ndërlidhen me të ardhmen e dy

Tiranë, furgoni përplas motorrin, 2 të plagosur

Një furgon dhe një motorr janë përplasur pasditen e sotme tek rruga “Don Bosko” në Tiranë, ku si pasojë kanë mbetur të plagosur 2 persona. Policia bëri të ditur se

Pogradeci pret pushuesit e parë

Qytetarë të moshave të ndryshme kanë përzgjedhur liqenin e Ohrit për të pushuar, pas ditëve të zakonshme, të ngarkuara së fundmi edhe nga zgjedhjet e 23 qershorit. Ata i janë

Abuzimet e M.Jackson, viktimat u paguan 35 mln $

Një hetues ka deklaruar për “People” se Michael Jackson ka paguar viktimat e tij, fëmijët me të cilët ka abuzuar me një shumë totale prej 35 milionë dollarë. “Shumë fëmijë

Siri, ushtria ofensivë ndaj rebelëve

Avionë luftarakë sirianë të përforcuar nga forca këmbësore bombarduan lagjet e rebelëve në Homs si pjesë e ofensivës së ushtrisë për të dëbuar luftëtarët e opozitës nga qyteti i tretë

Protesta në Kajro, kërkohet dorëheqja e Morsit

Mijëra njerëz janë mbledhur në sheshin Tahrir për një marshim masiv për të kërkuar dorëheqjen e presidentit islamist të vendit, Mohammed Morsi, të pakënaqur me politikat dhe aleatët e tij

Gjirokastër-Tepelenë, 3 të vdekur nga një aksident

Në aksin Gjirokastër-Tepelenë, një automjet ka shpërthyer pak pasi është përplasur, duke shkaktuar 3 të vdekur. Automjeti tip ‘Fiat’ me targa greke ZHI793 me 3 persona që udhëtonin në të,

Kroacia të hënën në BE

Gati dy dekada pas fundit të luftës për pavarësi nga ish-Jugosllavia dhe pas disa vitesh reforma, të hënën, më 1 korrik, Kroacia i bashkohet bllokut, duke u bërë shteti i

Tiranë, qëllohet me thikë një i ri, vdes rrugës për në spital

Një i ri ka ndërruar jetë pasi është qëlluar me thika në trup, sot në kryeqytet. Policia bëri të ditur se Arbër Mitro, 22 vjeç nga Tirana ka gjetur vdekjen

Korçë, fushata uli rezervimet për pushime

Zgjedhjet parlamentare të 23 qershorit duket se ka qenë faktori kryesor që ka ndikuar drejtpërdrejtë në uljen e kërkesës së qytetarëve për të bërë prenotime dhe për pushuar jashtë vendit

Plani i punës, Haxhinasto: PS-LSI në sinkron për prioritetet

Edhe pse duhet të paktën 2 muaj deri sa të marrin në dorëzim qeverinë, të majtët kanë përveshur mëngët për të detajuar planin e punës për 300 ditët e para

Kukan: Zgjedhjet, me rëndësi për perspektivën evropiane

Në një deklaratë për shtyp kreu i delegacionit të Parlamentit Evropian për Evropën Juglindore, Eduard Kukan është shprehur se situata paszgjedhore në Shqipëri rezulton më pozitive se në të kaluarën.

KLSH-ja padit AKTI-n për shkelje të ligjit

Gjatë auditimit të kryer, për periudhën 01. 03. 2010 deri më 30. 09. 2012”, Kontrolli i lartë i Shtetit konstatoi parregullsi dhe shkelje të legjislacionit në Drejtorinë e Agjencisë së

Ministrja gjermane: SHBA-ja duhet të reagojë, nëse përgjon Evropën

Ministrja gjermane e Drejtësisë, Sabine Leutheusser-Schnarrenberger reagoi ashpër mbi njoftimet e dhëna nga gazeta gjermane ”Der Spiegel” lidhur me dyshimet për spiunazh të agjencisë amerikane, NSA në Gjermani. ”Nëse njoftimet

Bill Gates, sërish në krye të njerëzve më të pasur në botë

Bloomberg ka publikuar së fundmi renditjen e njerëzve më të pasur në planet. Surpriza: Bill Gates ngjitet sërish në krye të listës. Duke përfituar nga rritje e aksioneve të ‘Microsoft’-it,

Nika: Teuta e zgjidh kualifikimin që në Durrës

Ansi Nika është një nga lojtarët që ndez harmoninë në skuadër, duke i karikuar shokët e tij për ndeshjen evropiane që po afron, ku Teuta do të kërkojë të bëjë

Isobel Varley, 76-vjeç, thyen rekordin ‘Guinnes’ për tatuazhet

Thuhet se tatuazhet në trup kthehen në një problem serioz me kalimin e moshës. Por ky rregull duket se nuk vlen për 76-vjeçaren Isobel Varley nga Anglia. Ajo është gruaja

Trojka e BE-së shton masat shtrënguese ndaj Greqisë

Ndërsa qeveria greke po përgatitet për një rikthim të ekspertëve të Trojkës një dokument i siguruar nga mediat greke tregon nevojën potenciale për masa shtrënguese të reja dhe nëse autoritetet

Cavani “nxehet” nga zërat e merkatos

Edinson Cavani ka bërë të qartë se për momentin nuk shqetësohet shumë për të ardhmen e tij dhe ku do të luajë futboll në sezonin e ardhshëm, por ka mbetur

Napoletano: Italia do të vazhdojë të mbështesë Ballkanin drejt BE-së

Në zhvillimin e kapaciteteve për stabilizimin të një rajoni të rëndësishëm si Ballkani Perëndimor dhe në ruajtjen e një dialogu konstruktiv me vendet me të cilat kufizohet dhe ato fqinje,

Konflikti i pronësisë, digjet banesa në komunën Farkë

Një banesë është shkrumbuar nga flakët mesditën e sotme në Mjull-Bathore të komunës Farkë. Fatmirësisht në banesë nuk banonte njeri, ndërkohë që nga hetimet paraprake, policia dyshon se zjarri ka

Lituania merr presidencën e radhës të Këshillit të BE-së

Nga 1 korriku Lituania do të drejtojë presidencën e BE-së. Për herë të parë ky vend balltik merr përsipër drejtimin e presidencës së BE-së. Gjatë gjashtë muajve të ardhshëm ky

Projekti TAP, më shumë siguri furnizimi me gaz për Evropën

Ndërsa konsorciumi Shah Deniz vendosi të zgjedhë si linjë përçimi të gazit azerbajxhanas, tubacionin TAP Marlene Holzner, zëdhënëse e komisionerit të BE-së për energjinë, shpjegon avantazhet e këtij projekti për

Atentat në Pakistan, 14 të vdekur e 25 të plagosur

Një atentat me autobombë kundër forcave të policisë pakistaneze shkaktoi 14 të vdekur dhe 25 të plagosur, në periferi të Peshauarit, në veriperëndim të Pakistanit, njoftoi një përgjegjës i policisë

Egjipt, nisin protestat kundër presidentit Morsi

Mijëra manifestues egjiptianë po grumbullohen në sheshin ”Tahrir”, në Kajro, ndërkohë që qindra të tjerë e kaluan natën aty, për të kërkuar dorëheqjen e presidentit, Mohamed Morsi, njoftojnë burime të