Archive

Realit s’i mjaftojnë 2 gola, Dortmundi në finale

Real Madridi ka fituar 2-0 përballë Borusia Dortmundit në ndeshjen e kthimit gjysmëfinale të Champions League, por pa arritur të përmbysë humbjen 4-1 të pësuar në Gjermani. Madrilenëve i duhej

A i dëmton çaji dhëmbët?

Studimet kanë cilësuar se çaji është më pak i rrezikshëm për dhëmbët, sesa lëngjet e pemëve, uji mineral dhe pijet sportive. Nga një hulumtim i bërë rezulton se çaji shkakton

Grabitet xhamia në Lavdar të Voskopojës

Vidhet një xhami në fshatin Lavdar të Voskopojës. Sipas policisë së qytetit juglindor të Korçës, persona të paidentifikuar kanë grabitur një sasi lekësh në këtë xhami. Të njëjtat burime shtojnë

Dëshironi pushime të shëndetshme?

Të gjithë ne kemi nevojë për pushime të shëndetshme. Kur mendojmë plazhin, mendojmë pushimet, argëtimin, lojërat dhe not në det, por jo gjithmonë pushimet shkojnë ashtu siç i mendojmë. Pushimet

Rama fton qytetarët t’i shkulin veshin

Në një bashkëbisedim me banorët e njësisë nr. 1 në kryeqytet kryesocialisti Edi Rama tha se do t’i përgjigjet interesit të qytetarëve dhe ftoi këdo që kishte dëshirë të vinte

Trajtimi i lëkurës për stinën e verës

Ditët e nxehta kanë trokitur, bashkë me to duhet që edhe ne të përgatitemi të mbrojmë lëkurën tonë nga rrezet e forta të diellit. Gjatë ditëve të nxehta kremi “i

Twitter Music humbet në aplikacionet falas

Twitter Music ra nga lista e “Apples”, nga lista e 100 aplikacioneve falas në SHBA. Vetëm nëntë ditë pasi u lançua ky aplikacion vazhdon të bjerë në renditje. Duket sikur

Greva e urisë, dërgohet në spital një grua që vuante nga diabeti

Familjet në rrugën “Margarita Tutulani” në kryeqytet, që u nxorën jashtë nga Përmbarimi, vijojnë grevën e urisë në ditën e gjashtë të saj. Gjendja e banorëve paraqitet e rënduar. Rreth

Toponimet, PDIU: Qëndrimi i Greqisë nuk është ligjor

PDIU-ja ka reaguar për çështjen e “amnistisë greke për dokumentet me toponime shqip”, duke thënë se të lejosh kalimin e shqiptarëve vetëm për festa nuk është një qëndrim ligjor, prandaj

Suksesi i Nokias, më e preferuar nga klientët

Kohët e fundit “Nokia” ka shijuar suksesin më të madh, duke ecur përpara me telefonat inteligjentë Windows Phone. Këta telefona përbëjnë pothuajse 6% të të gjithë telefonave, që janë shitur

Ish-punonjësi zbuloi të fshehtat tek “Mozilla”

Sipas raporteve nga mediat, prodhuesi i shfletuesit “Opera” është raportuar se ka bërë një padi ndaj ish-punonjësin të vet Trond Werner, pasi ai kishte zbuluar disa sekrete tek “Mozilla”. Gazeta

“Vjena”, komisioni hetimor nis punën

Ka nisur punën komisioni për hetimin e fakteve, rrethanave dhe përgjegjësive të incidentit të datës 24 prill 2013 pranë Akademisë Diplomatike të Vjenës, mes kreut të Partisë Socialiste Edi Rama

Dëmton dëgjimin muzika me zë të lartë

Studimet britanike kanë deklaruar se dëgjimi i muzikës me zë të lartë dëmton dëgjimin më shumë sesa shpuesi pneumatik. Dihet që shpuesi pneumatik prodhon zhurmë prej rreth 110 decibelësh. Rezultatet

Tiranë, burri “kanibal” kafshon ish-gruan

Një ngjarje e rrallë eshtë shënuar në zonën pranë Varrezave të Sharrës në Tiranë, ku një 52-vjeçar ka kafshuar për arsye xhelozie ish-gruan S. E., tashmë e divorcuar prej tij.

Ushqimet që parandalojnë rënien e flokëve

Në periudhën e pranverës rënia e flokëve është mjaft e përhapur. Shumica vuan nga rënia e flokëve, që përveçse në pamjen fizike, ndikon edhe ndaj vetëbesimit. Disa ushqime janë të

Tabaku: Rama ka frikë të kandidojë në Tiranë

“Edi Rama ka frikë të kandidojë në Tiranë, duke e shmangur atë, pasi e di që qytetarët e saj nuk e votojnë”, – kështu nënkryetarja e Bashkisë së Tiranës, Jorida

Fullani: Norma bazë e interesit për lekun, e pandryshuar

Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë ka vendosur të mbajë të pandryshuar normën bazë të interesit për lekun në nivelin 3.75%, pasi kushtet monetare janë të përshtatshme për të përmbushur

Mamatë e reja,të lumtura kur kthehen në punë

Dy universitete amerikane kanë bërë një studim për gratë, që kthehen në punë, pasi kanë lindur një fëmijë. Sipas studimit, femrat janë në gjendje më të mirë fizike dhe mendore,

Bumçi merr telegram urimi nga Westerwelle

Ministri i Punëve të Jashtme, Aldo Bumçi, ka marrë një telegram urimi nga ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Guido Westerwelle, me rastin e emërimit të tij si ministër i Punëve

“Outlook.com” i bashkohet “Skype”

Kompania gjigante “Microsoft” ditën e sotme ka nisur integrimin e “Skype”-it në “Outlook.com”. Testimi i “Skype”-it për “Outlook.com” do të jetë i disponueshëm fillimisht për përdoruesit në Mbretërinë e Bashkuar,

KQZ: 6 maji, afati i fundit për listat shumemërore

“Afati përfundimtar për dorëzimin në KQZ e listës shumemërore të kandidatëve për deputetë nga ana e subjekteve politike është 6 maji, ora 24:00”. Njoftimi është bërë nga kryetarja e KQZ-së,

Aplikacioni që ju mbron nga çdo rrezik

Nëse ju jeni duke ecur dhe po përpiqeni të lexoni diçka në ekranin e telefonit, kjo mënyrë mund të jetë paksa e rrezikshme. Teknologjia ka menduar edhe për këtë shqetësim

Noka padit Saimir Tahirin në gjykatë

Pasi janë publikuar në media, kanë marrë sot rrugën drejt gjykatës së Tiranës fotot me ministrin Flamur Noka të hedhura në rrjetin social “Facebook” nga deputeti i PS-së Saimir Tahiri.

Vjedhjet e iPhone-ve,mënyra si i ndalon policia

Kohët e fundit numri i vjedhjeve të iPhone-ve ka qenë i lartë, e rëndësishme është sesi ka mundur t’i ndalojë policia këto vjedhje. Jeni ulur në një kafene dhe papritur

Bylykbashi: Rama ky humbës i madh

Eksperti ligjor i Partisë Demokratike,Oerd Bylykbashi, ka deklaruar se KQZ-ja vazhdon të funksionojë me katër anëtarë dhe procesi zgjedhor nuk mund të prishet. Bylykbashi është shprehur gjithashtu se opozita, teksa

Guardiola: Ja pse humbi Barça me Bayernin

Pep Guardiola ishte emri më i përfolur për momentin, kur shorti i Champions-it përplasi në gjysmëfinale Barcelonën dhe Bayern Munchen. Legjenda e futbollit gjerman, Franz Beckenbauer, këmbënguli që Heynckes duhej

Basha: Nuk përfshihemi në konfliktet politike

Me një investim prej 20.1 milionë lekësh, bashkia e Tiranës ka nisur punën për ndërtimin e rrugës “Miftar Gërbolli”, e cila lidh rrugën “Don Bosko” me rrugën “Egnatia”, në njësinë

Ja, kush janë fajtorët e vdekjes së Jackson

Gjyqi për vdekjen e Michael Jackson-it ka sjellë zbulime të reja. Pas verdiktit të vitit 2011, që dënoi me burg mjekun Conrad Murray për vrasje me dashje të këngëtarit, tashmë

Topi: PD-PS, parti të vjetra

Kryetari i Partisë Fryma e Re Demokratike, Bamir Topi, gjatë fjalës së mbajtur në mbledhjen e konventës së parë të partisë që ai drejton akuzoi dy partitë e mëdha si

Berisha: Të dënojmë me votë penguesin e integrimit

Gjatë fjalës së mbajtur në komunën e Lumasit në qarkun e Beratit, Kryeministri Berisha akuzoi kryetarin e Partisë Socialiste Edi Rama, i cili bllokoi procesin e integrimit të Shqipërisë në