Kryesore

Bota

Gazetari shkodran Tonin Frroku prej ditësh ka ndërmarrë një udhëtim në rrugët e botës nga ku ndan foto interesante. Së fundmi ai ka publikuar këto dy foto nga Barcelona. “Gabi”

Me kancelaren nën zjarrin e artilesë së rëndë nga konservatorët bavarezë, peizazhi politik i Gjermanisë mund të ballafaqohet me përmbysje radikale. Angela Merkel mund të humbasë pozicionin e dhe partnerin

Një tjetër punonjës i ambasadës amerikane në Havanë të Kubës është prekur nga një problem shëndetësor misterioz. Para pak kohësh, Departamenti i Shtetit lëshoi një alarm pasi një diplomat amerikan

Agjencia e OKB-së për Refugjatët (UNHCR) njoftoi të enjten se rreth 220 vetë u mbytën në Libi gjatë ditëve të fundit, teksa orvateshin të kalonin Detin Mesdhe për të mbërritur

Shëndet

Është perceptim i gjerë që mishi i kuq është më i ushqyeshmi për një fëmijë. Për më tepër është zgjidhja kryesore për parandalimin e anemisë dhe përgjithësisht për trajtimin e

Sëmundjet kardiovaskulare janë shkaktari kryesor i vdekjeve në gjithë botën. Çdo vit, 17.7 milionë njerëz vdesin nga ky lloj i sëmundjeve. Në disa raste, ato ndodhin papritur dhe pa asnjë

Në rishikimin e fundit të manualit të klasifikimit të sëmundjeve, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSh) ka thënë se të problemet për ta ndalur veten të luani video-lojëra tani kualifikohen si

Në ditët e sotme ka shumë produkte që janë të konservuara dhe përmbajnë kimikate të shumta dhe ngjyrues. Ato shkaktojnë një sërë dëmtimesh në trupin tonë sepse ne nuk jemi